Dieta

Co to jest indeks glikemiczny?

Coraz częściej w mediach spotykamy się z określeniem „indeks glikemiczny”. Z uwagi na kontekst, większość osób kojarzy już, że nazwa ta ma związek z żywieniem, jednak mało jest osób, które wiedzą o co dokładnie chodzi. IG (indeks glikemiczny) określa średni procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po około 2-3 godzinach po spożyciu porcji produktu, zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Jest to tak zwana glikemia poposiłkowa. IG danego produktu jest więc bardzo istotny z punktu widzenia zdrowia człowieka – wiadomo z jakimi produktami należy uważać, ile czego można zjeść, a co jest szczególnie zalecane. Jest to wiedza przydatna nie tylko osobom chorującym na cukrzycę, ale wszystkim, którzy pragną być zdrowi. Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat? Gdzie szukać informacji o indeksie glikemicznym różnych produktów?

Indeks glikemiczny – wyjaśnienie terminu

Posługując się wskaźnikiem glikemicznym, czy też inaczej indeksem glikemicznym, jesteśmy w stanie wskazać które produkty żywnościowe można jeść w większej ilości niż inne z punktu widzenia stężenia glukozy we krwi. Jest to klasyfikacja porządkująca produkty żywnościowe z uwagi na to, jak wpływają na stężenie glukozy w pewien czas po ich spożyciu. Wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu 50 gramów glukozy przyjęto jako podstawę skali, czyli jako 100%. Właśnie do niej odnoszą się inne produkty żywnościowe i dlatego do określenia IG danego pożywienia wykorzystuje się jego ilość zawierającą 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Produkt ten jest podawany kontrolnej grupie osób, a następnie co 15 minut przez 2-3 godziny jest u nich badany poziom stężenia glukozy we krwi. Wartość średnia jest powtarzalna, co pozwala skutecznie określić IG danego pożywienia.

Indeks glikemiczny – niski czy wysoki?

Pewne produkty silniej wpływają na stężenie glukozy we krwi niż inne. Dlatego też niektóre zaliczane są do grupy o wysokim poziomie glikemicznym, a inne do grupy o IG niskim. Pożywienie o niskim IG jest zdrowsze, ponieważ dodatkowo wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi. Przekłada się to na zdrowszy układ sercowo-naczyniowy, a także na lepsze samopoczucie. Skoki glukozy skutkują napadami głodu, co z kolei prowadzi do nadwagi, spadków energii i zwiększenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.  Dlatego też szczególnie polecane są właśnie produkty o niskim IG, jeśli ktoś pragnie długo zachować zdrowie. Wysoki indeks glikemiczny niektórych produktów żywnościowych powinien szczególnie zaniepokoić osoby chorujące na cukrzycę oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Każdy zresztą powinien pamiętać, że tego rodzaju rzeczy można jeść tylko od czasu do czasu, ponieważ ich nadmiar skończy się otyłością, napadami głodu, niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, kamicą żółciową i insulinoodpornością. Na pewno nie można na nich oprzeć swojej diety, ponieważ mogłoby się to źle skończyć.

Gdzie sprawdzić indeks glikemiczny pożywienia?

Informacje o indeksie glikemicznym danego produktu żywnościowego można z łatwością znaleźć online. Istnieją specjalne tabelki, pomagające właściwie ułożyć swoją dietę, żeby ustrzec się wielu chorób związanych z nadmiarem glukozy we krwi. Warto znać IG danych rzeczy choćby po to, żeby nie jeść ich w nadmiarze. Przykładem są na przykład owoce, które z jednej strony są przecież uznawane za bardzo zdrowe, jednak z drugiej niektórych (jak choćby banany czy arbuzy) nie należy spożywać w nadmiarze. Z kolei niskie IG posiadają między innymi porzeczki, truskawki, mandarynki, pomarańcze czy wiśnie.

Comment here