Zdrowie

Objawy zatrzymywania wody w organizmie

występowanie tych objawów codziennie. Oznacza to, że człowiek prowadzi niewłaściwy tryb życia i musi go zmienić, by znów poczuć się zdrowo.

Ciało człowieka w przeważającej części składa się z wody. Jeśli jednak jest jej w organizmie zbyt dużo, ogólne samopoczucie może na tym bardzo ucierpieć. Jakie są objawy zatrzymywania wody w organizmie i jak temu zaradzić?

Zatrzymanie wody w organizmie – opis

Niektórzy myślą, że tylko odwodnienie jest groźne. Zatrzymanie wody w organizmie również jest jednak niebezpieczne, ponieważ to objaw zachwiania gospodarki wodnej. Nie dochodzi do wymiany wody, czyli pozbywania się z ciała dostatecznej ilości zanieczyszczeń, przy jednoczesnym wykorzystywaniu tej odżywczej, dostarczanej na bieżąco. Zatrzymywanie wody w organizmie od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu, jednak niebezpieczne jest występowanie tych objawów codziennie. Oznacza to, że człowiek prowadzi niewłaściwy tryb życia i musi go zmienić, by znów poczuć się zdrowo.

Zatrzymanie wody w organizmie – objawy

Kiedy w organizmie jest odpowiednia ilość wody, człowiek czuje się dobrze, spokojnie sypia i ma dużo energii. Czuje się też lekki i rześki, a to przekłada się na życie zawodowe i prywatne. Zatrzymanie wody w organizmie powoduje zaburzenie jego gospodarki wodnej, co wpływa na samopoczucie, a także na wygląd. Pierwszy objaw tego zjawiska to opuchlizna, która dotyka kończyny dolne. Opuchnięte nogi, kostki i łydki to nie wszystko – opuchlizna w późniejszym czasie jest też widoczna na twarzy, na brzuchu i biodrach. Czujemy, że mamy spuchnięte ręce i ogólnie jesteśmy bardziej ociężali. To zresztą nie tylko wrażenie, ponieważ waga rzeczywiście może się zwiększyć. Mogą też wystąpić jej wahania i bladość skóry. Inne objawy to:
– wzdęcia
– sztywność stawów
– uczucie zmęczenia, znużenia, brak energii.
Objawem nadmiaru wody w ciele jest także ból głowy i tak zwany cellulit wodny. Występuje on przede wszystkim na brzuchu, ramionach i nogach i charakteryzuje się opuchniętą oraz nierówną powierzchnią skóry.

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny

Żeby dowiedzieć się jak przeciwdziałać zatrzymaniu wody w organizmie, trzeba poznać lepiej przyczyny takiego stanu. Główną tego przyczyną jest nadmierne spożycie sodu, który można znaleźć na przykład w jedzeniu typu fast-food. Zatrzymanie wody w ciele może być także spowodowane prowadzeniem nieodpowiedniego, siedzącego trybu życia i przebywaniem długo w jednej pozycji, na przykład przy komputerze. Warto zadbać o dostateczną ilość ruchu i zdrowiej się odżywiać. Wówczas poczujemy się lepiej. Warto dodać, że za zatrzymanie wody w organizmie mogą też odpowiadać częste podróże samolotem, przyjmowanie niektórych leków, słabe serce i problemy z ciśnieniem, jak też źle działające naczynia włosowate. Nadmiar wody zgromadzonej w ciele częściej pojawia się u kobiet. Wiąże się bowiem również z cyklem menstruacyjnym i żeńskimi hormonami – estrogenami. Zbyt duża ilość tych hormonów może powodować opuchliznę przed miesiączką. Kobiety wówczas czują się gorzej, są podenerwowane, mniej energiczne i przybierają na wadze. To właśnie skutek nagromadzenia wody w organizmie. Wówczas obserwowane jest przytycie nawet o 2-3 kilogramy.

Zatrzymanie wody w organizmie – zalecenia

Objawy zatrzymania wody w organizmie są uciążliwe, dlatego warto wiedzieć jak się tego ustrzec. Tym bardziej, że jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu, a nie tylko wpływający na wygląd czy chwilowe złe samopoczucie. Nadmiar wody w ciele może prowadzić do zakrzepicy żył głębokich czy obrzęku płuc. Warto więc więcej się ruszać, zdrowiej odżywiać, ograniczyć spożycie sodu i wprowadzić do swojej diety więcej potasu.

Comment here