Dieta

Gluten – co zamiast chleba?

Coraz więcej osób decyduje się przejść na dietę bezglutenową. Niektórzy robią to z konieczności, inni z dbałości o swoje zdrowie, a jeszcze kolejni jedynie dlatego, że w tej chwili jest to modne. Gluten pojawia się jednak w tak podstawowych produktach jak chleb. W związku z tym osoby, które chcą się go skutecznie pozbyć z menu, muszą także zrezygnować z wielu rzeczy, które kiedyś stanowiły dla nich podstawę diety. Co w takim razie można jeść zamiast chleba? Czym się go zastępuje w diecie bezglutenowej?

Czym dokładnie jest gluten?

Gluten jest białkiem, które występuje w niektórych zbożach. To dokładnie mieszanina różnych białek roślinnych, gluteniny oraz gliadyny. Białko to znajdziemy w pszenicy, w jęczmieniu i w życie. W związku z tym występuje również w chlebie, który można znaleźć w sklepach spożywczych, hipermarketach czy piekarniach. Gluten jest wręcz potrzebny do wyrobienia ciasta, jako że w trakcie jego wyrabiania tworzy z wodą strukturę przestrzenną. To dzięki niej ciasto posiada ciągliwą konsystencję. Może więc później fantastycznie wyrosnąć, staje się puszyste, a po wypieczeniu i przekrojeniu można zauważyć w nim charakterystyczne pęcherzyki powietrza – puste przestrzenie w chlebie. Ciągliwość jest zresztą ważna nie tylko przy pieczeniu chleba, ale też przy tworzeniu z mąki innych produktów żywnościowych – na przykład makaronów.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

W diecie bezglutenowej chodzi o całkowite wyeliminowanie z jadłospisu glutenu. Niektórzy muszą tak postąpić, z uwagi na celiakię. W przebiegu tej choroby układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane właśnie przeciwko glutenowi. W efekcie może dojść do uszkodzenia kosmków jelitowych i zaburzenia trawienia. Na celiakię choruje tylko około 1% populacji, co jednak mimo wszystko jest bardzo pokaźną liczbą! W sklepach można znaleźć sporo różnych produktów z napisem „gluten free”. Bardzo dużo ludzi zdecydowało się bowiem na rezygnację z tego białka. Większość osób nie musi tego robić, jednak podobno po przejściu na taką dietę osoby te zauważają pozytywne efekty braku glutenu. Więcej energii, szybsze zrzucenie zbędnych kilogramów, ładniejsza skóra – to niektóre ze skutków, łączonych z pozbyciem się glutenu z diety. Sporo osób ma uczulenie na gluten, co jednak nie jest równoznaczne z celiakią. Jeśli ktoś jest zdrowy, nie powinien jednak całkowicie rezygnować z glutenu, ponieważ może to przynieść więcej szkody dla jego organizmu. Rezygnacja z glutenu to konieczność zrezygnowania między innymi z nasion wielu zbóż i wyrobów z nich, czyli wszelkich makaronów, wypieków oraz wszystkich produktów z mąki pszennej, jęczmiennej i żytniej. Gluten mogą też zawierać niektóre wyroby garmażeryjne, nabiał, leki czy słodycze.

Co wybierać zamiast chleba?

Warto wiedzieć, że będąc na diecie bezglutenowej nie trzeba wcale całkowicie rezygnować z chleba. Trzeba tylko wybierać taki chleb, który wykonany został z mąki bezglutenowej. Najpopularniejszy jest chleb kukurydziany, ale można też sięgnąć po chleb z mąki jaglanej. Znakomicie sprawdzi się również chleb ryżowy, ale równie dobrze można sięgnąć po wafle ryżowe, które są wolne od glutenu. To pyszny i zdrowy sposób na rozpoczęcie czy zakończenie dnia. Takie wafle można potraktować jak kromkę chleba i zrobić sobie pożywną kanapkę. Coraz popularniejsze jest pieczywo z amarantusa. To roślina inaczej zwana szarłatem, należąca do najstarszych zbóż na świecie. W tej chwili ludzkość powraca do tego zboża – mogą po nie sięgać również osoby z celiakią. Warto pamiętać, że zamiast chleba można też w diecie bezglutenowej jeść na śniadanie na przykład płatki kukurydziane z mlekiem lub jogurtem. Będzie to pożywny posiłek – tym bardziej, jeśli sięgnie się również po suszone owoce.

Comment here